Badanie QEEG

QEEG (quantitative EEG) to inaczej mówiąc ilościowa analiza zapisu EEG. Jest to badanie diagnostyczne, rejestrujące i opisujące czynność bioelektryczną mózgu w różnych jego miejscach (zależnie od miejsca przyłożenia elektrody) w sposób bardziej szczegółowy niż konwencjonalne EEG.

Mapa mózgu i wywiad pozwalają na ustalenie źródła problemu pacjenta oraz na wyznaczenie najbardziej kluczowych obszarów treningowych (Trening szczegółowy). Daje to znacznie lepsze rezultaty niż planowanie terapii wyłącznie na podstawie objawów.

Analizę badania QEEG pacjent otrzymuje w formie map i opisu tekstowego lub porównania liczbowego wyników. Opis QEEG daje możliwość wstępnej orientacji co do wyników w odniesieniu do norm populacyjnych, uwzględnia również dotychczas wykonane badania i interwencje terapeutyczne. Badanie kontrolne pozwala na stały monitoring terapii Neurofeedback. Wykonywane jest na zlecenie neuroterapeuty prowadzącego.

QEEG – najczęściej zadawane pytania:

Jak wygląda badanie QEEG?

  • Pacjent zgłasza się na badanie do gabinetu w wyznaczonym wcześniej telefonicznie terminie (Recepcja NEURONEK tel. 533833051).
  • Z pacjentem niepełnoletnim na badanie zgłasza się prawny opiekun/rodzic.
  • Przez 2 dni przed badaniem należy unikać spożywania czekolady, kofeiny, Coca-Coli, alkoholu, sztucznych słodzików typu aspartam czy substancji mogących np. uczulić pacjenta.
  • Pacjent na badaniu powinien być zdrowy (nie może gorączkować!)

Procedura badania

Badanie odbywa się w pozycji siedzącej, na głowę zakładany jest specjalny czepek z elektrodami rejestrującymi czynność EEG. Badanie jest bezbolesne. Jedynym dyskomfortem dla pacjenta jest wilgotna głowa/włosy po badaniu. W zimne dni warto zaopatrzyć się w nakrycie głowy.

Czas badania zależy od możliwości współpracy z pacjentem, indywidualnych potrzeb diagnostycznych, ilości koniecznych prób aktywizacyjnych i spoczynkowych. W czasie badania pacjent proszony jest o zamknięcie a następnie otwarcie oczu. Wykonywane są również próby w czasie zadań poznawczych (dostosowane do wieku i możliwości badanego).

Wizyta trwa zwykle około 1 do 1,5 godziny w zależności od wieku pacjenta i zakresu badania. 

Jak się przygotować?

  • Dzień przed badaniem należy umyć głowę i nie używać kosmetyków do włosów (odżywek, żelu, pianki, lakieru itp.)
  • Pacjent powinien zjeść lekki posiłek (nie powinien być przejedzony ani głodny)
  • Należy zabrać ze sobą ostatnio wykonywane wyniki EEG ( o ile już kiedyś było wykonywane)
  • Należy przyjąć wszystkie zalecone leki na stałe, o zwykłych porach (listę leków zabrać ze sobą na badanie)

Jak długo trzeba czekać na wyniki badania?

Wynik badania wstępnie omawiany jest już podczas konsultacji. Raport z badania z zaleceniami terapeutycznymi oraz mapami mózgu dostępny jest 1-2 tyg. od daty badania. 

Czy muszę odebrać wynik osobiście?

Nie jest konieczne osobiste odbieranie wyników badania QEEG. Raport z mapowania mózgu oraz zaleceniami do treningu neurofeedback wysyłany jest drogą mailową. Wyniki przekazywane są z adresu neuronek.lodz@gmail.com

W celu otrzymania wiadomości z wynikiem badania  (w formacie PDF) prosimy o wysłanie maila na adres: neuronek.lodz@gmail.com – w tytule prosimy wpisać IMIĘ i NAZWISKO osoby badanej –  w odpowiedzi otrzymują Państwo załącznik w formacie PDF do ściągnięcia na własne urządzenie.